Zaštita luka tokom cele sezone

34221_2Zaštita luka – Suzbijanje štetočina je značajna mera u proizvodnji lukova bez koje se ne mogu postići značajniji prinosi, a preventivno možemo ublažiti štete odabirom odgovarajuće parcele, i sprovođenjem pravilnog plodoreda. U daljem tekstu biće navedene najznačajnije (ekonomski) štetočine:

1. Zemljišne štetočine: gundelji – larve su grčice (Scarabaeidae); skočibube-larve su žičari (Elateridae) i podgrizajuće sovice (Noctuideae). Suzbijanje se vrši granulisanim insekticidima. Najbolji i najefikasniji način je primena insekticida zajedno sa setvom. Sejalice su opremljene depozitorima i insekticid se polaže ispod ili sa strane semena. Primenjuju se sledeći granulisani insekticidi: Force.5; Foxim, Galition i dr.

Zaštita luka tokom sezone gajenja biljke

 2. Lukova muva (Hylemia antiqua) – Pojedinih godina nanosi velike štete usevima. Prvi let se uočava krajem aprila, početkom maja. Larve se ubušuju u vlažno stablo luka i zbog toga lišće žuti i vene. Druga generacija leti početkom jula, a eventualno treća krajem avgusta. Primena zemljišnih insekticida smanjuje napad, jer se uništavaju lutke koje prezimljavaju u zemljištu. Kasnije se suzbija primenom insekticida.

lukova lisna buva

lukova lisna buva

3. Lukova lisna buva (Trioza brassicae) – Karakterističan simptom su narandžasta jaja pričvršćena dugom dlakastom drškom za lisku. Larva se fiksira za lisku i sisa sokove, a listovi se vrlo karkteristično uvijaju.  Plodored smanjuje intenzitet napada, a suzbijanje se vrši primenom insekticida.

 4. Lukov rilaš {Ceuth.orrynch.us saturalis) – Larve se ubušuju u unutrašnjost liske i tu se hrane. Simptomi su slični kao kod lisnih minera. Odrasli koji prezime hrane se rano u proleće i suzbijaju se u vreme dodatne ishrane u toplim prolećima.

luk zaštita

ma se javljaju dve vrste tripsa: Cvetni trips (Frankliniella occidentalis) i duvanov trips (Thrips tabaci). Razvija u našim uslovima 8-12 generacija godišnje. Najčešće se nalazi u rukavcima listova na prelazu liski u lisno stablo. Često se istovremeno mogu naći sva tri stadijuma: jaja, larve i imago. Hrani se sisanjem biljnih sokova te su simptomi slični simptomima lisne forme botritisa. Oštećenja koja pravi su „otvorene kapije” za ulazak patogena u biljku. Zbog mesta na kom se nalaze suzbijanje je vrlo teško. Od insekticida deluju piretroidi, Actara, Confidor, Mospilan ili njihove kombinacije. luk – trips

 Mijatović Bojan, dipl.ing..

agroinfotel

Leave a Reply