NAVODNJAVANJE – Vreme zalivanja, kvalitet i količina vode za navodnjavanje Vreme zalivanja u bašti moguće je odrediti tzv. vizuelnom metodom. Uzme se zemlja sa 15 do 20 cm dubine i zgnječi čvrsto u ruci. Ako se ne obrazuje grudva, zemljište je veoma suvo i biljke su oštećene od suše. Ako se obrazuje grudva, ali nije čvrsta, vreme je za zalivanje, ako se obrazuje čvrsta grudva, zemljište je dovoljno vlažno (70-75% PVK).
Ako se iz stisnute grudve pojave kapi vode, zemljište je suvišno vlažno i ponovno zalivanje biće potrebno nakon 7-10 dana.
Temperatura vode za zalivanje treba da je najmanje 19-20°C, najviše 34-35°C, a optimalna oko 25°C. Voda mora biti takvih hemijskih osobina koje dozvoljavaju njeno korišćenje za navodnjavanje, bez većih opasnosti od zaslanjivanja. Za navodnjavanje su najpogodniji jutamji časovi, posebno zimi, kada biljka bolje koristi vodu, a isparavanje je slabije i postepeno. Ako je kvalitet vode nepovoljan (mnogo minerala), svake 2-3 godine treba izvršiti ispiranje zemljišta ili promeniti zemljišni supstrat.
Količina vode, vreme i način zalivanja zavise od vrste, sorte i načina gajenja I kao faze rasta. Razlikujemo četiri grupe povrća:
-
-
povrće koje dobro usvaja vodu i intenzivno je troši (cvekla),
-
-
-
koje dobro usvaja vodu i ekonomično je troši (lubenica, tikve, dinja, paradajz, paprika, pasulj, mrkva, peršun),
-
-
-
povrće koje slabo usvaja vodu i neekonomično je troši (kupusnjače, plavi patlidžan, krastavac, rotkvica, salata, spanać) i
-
-
vrste koje slabo usvajaju vodu, ali je ekonomično troše (cmi i beli luk).