Hidroponija – Savremeni način proizvodnje povrća u plastenicima već godinama se više ne obavlja na tlu. Primorani raznim posledicama intenzivne proizvodnje na zemljištu veliki svetski proizvođači su prešli na hidroponijski način gajenja povrća.
Prednosti su brojne:
eleminisani problemi bolesti iz tla, smanjena upotreba hemijskih sredstava, nema troškova pripreme zemljišta, smanjeno vreme između sadnje dve kulture, značajno veći ali i kvalitetniji prinosi.
Uvećanjem površina pod plastenicima, sada već i u Srbiji postoje proizvođači sa po nekoliko hektara pod pravim profesionalnim plastenicima, proizvođači uviđaju sve probleme gajenja na tlu. U narednim godinama očekujemo da će veliki broj njih preći na hidroponije. Neki su već krenuli tim putem koji nimalo nije lak, posebno iz razloga što je tehnologija skupa, ali vrlo isplativa. Najveći problem je nedostatak znanja.
Upravo iz ovog razloga krećemo u ovu priču kako bi svima zainteresovanima približili hidroponijske proizvodnje. Prava hidroponija se zasniva na kompleksnom računaru koji meri intenzitet svetla, vlažnost vazduha, količinu hranljivih materija u blizini korenovog sistema i na osnovu svega toga konstantno biljci do daje hrane koliko je potrebno. Naravno sve je to moguće i u nešto prostijem obliku, ako možemo reći “kućnoj radinosti”
Pokušaćemo da damo neke osnovne smernice u kom pravcu se treba kretati, šta je obavezno što se mora ispuniti i naravno šta se mora znati pre nego se upustite hidroponijski uzgoj. Cilj nam je da Vas podstaknemo da razmišljate u tom pravcu pa i da se odvažite da na nekoj maloj površini pokušate ovaj način proizvodnje.
Hidroponija – uzgoj biljaka u vodenom rastvoru